Ako na piercing

Ako na piercing

4.5
(6)

Piercing je obľúbený doplnok a spôsob, ako vyjadriť svoj osobný štýl. Podľa čoho by ste sa však mali rozhodnúť, ktorý piercing si vybrať a ako ho aplikovať? Ako si vybrať správnu osobu, ktorá vám urobí piercing/piercing, a čo sú akupunktúrne zóny? Odpovede na všetky tieto otázky sa dozviete po prečítaní tohto článku.

Odkiaľ sa vzal piercing a čo je to?

Hoci dnes sa už môžeme stretnúť s rôznymi skomolenými názvami ako piercing, piersink, piercing atď., samotný termín vznikol z anglického pierce, čo v preklade do slovenčiny znamená prepichnúť. Je to teda výstižný názov, keď si uvedomíme, ako sa takéto piercingy zavádzajú. Osoba si urobí do kože vpich, do ktorého zasadí ozdobný šperk. Piercing bol vždy záležitosťou estetiky a módy a jeho počiatky siahajú 5 000 rokov do histórie. V tých časoch sa piercingu pripisoval rituálny a náboženský význam, ktorý je v súvislosti s týmito doplnkami do istej miery vnímaný aj dnes. Piercing si v priebehu vekov osvojili ako štýlový doplnok rôzne sociálne hnutia a skupiny, a tak popularita týchto ozdôb neustále rástla, najmä vďaka fanúšikom a sympatizantom, ktorí sa chceli podobať svojim idolom.

Kam s nimi ísť? A bolí to?

Piercing možno aplikovať takmer kdekoľvek na tele. Miesta, kde pekne vynikne a kde sa najčastejšie používa, sú napríklad tvár (na nej najmä uši, nos, pery a jazyk), pupok, bradavky alebo genitálie. Samozrejme, to, či a ako veľmi piercing bolí, závisí najmä od individuálneho prahu bolesti. Niektorí ľudia berú samotné prepichnutie vybraného šperku ako príjemnú udalosť, pretože si plnia svoj sen o vybranom vzhľade a bolesť vnímajú ako pocit, ktorý súvisí s cestou, ktorá ich k tomuto vzhľadu priviedla. Nie je však hanbou, ak človek počas procesu piercingu vyroní slzu, hoci sa snaží tváriť statočne. Stále ide o zásah do tela, ktorý každý vníma inak.

Ako pri všetkom, aj tu hrá veľkú úlohu psychika. Ak očakávate obrovskú bolesť, možno vás prekvapí, že to nebolo až také zlé. Ak však beriete vpich ihly na ľahkú váhu, môže vás prekvapiť jeho bolestivosť. Koniec koncov, za normálnych podmienok vám nikto nemôže zaručiť, že nepocítite žiadny vplyv na svoje telo. Mnohí ľudia, ktorí si nechali aplikovať piercing, sa zhodujú, že niektoré oblasti sú viac alebo menej bolestivé.

Najmenej bolestivé miesta vpichu sú napríklad jazyk, ušné lalôčiky, obočie. Miesta ako nos, pupok, madona alebo labretový piercing sa stále dajú zaradiť medzi menej bolestivé. Medzi bolestivé patria bradavky, chrupavky uší alebo priehradka. Za najbolestivejšie sa považujú piercingy genitálií, ako napríklad dydoe, apadravya alebo ampallang. Je však potrebné zopakovať najdôležitejší faktor, a to, že každý z nás vníma bolesť inak. Preto počas aplikácie zabudnite na zbytočné obavy, uvoľnite sa, zhlboka dýchajte a užite si tento krok ku krajšiemu vzhľadu.

Kde si dať piercing a aká je cena?

Existujú tri možnosti, kto a kde si môže dať urobiť piercing. Každá z nich má svoje výhody a nevýhody, preto musíte starostlivo zvážiť, ktorá je pre vás ideálna.

Prvou možnosťou je dať si piercing urobiť u lekára. Lekári majú veľa vedomostí o ľudskom tele, ale jedna vec im chýba. Týmto chýbajúcim článkom sú bohaté skúsenosti v tejto oblasti. Koniec koncov, robia veľa iných vecí a nesústreďujú sa na piercing. Preto je možné, že niektorí lekári nerozumejú materiálom a rôznym typom piercingu tak dobre ako napríklad skúsený zamestnanec v štúdiu, ktorý tieto znalosti využíva pri svojej každodennej práci. Okrem toho kvôli nedostatku praxe a skutočnosti, že mnohí lekári nepoužívajú kliešte, nemusí byť piercing rovný a na požadovanom mieste. Hoci sú ceny lekárov nižšie ako v štúdiu, nemusíte mať vždy šťastie na lekára, ktorý odvádza čistú prácu.

Druhou a najpohodlnejšou možnosťou je navštíviť špecializované štúdio. V drvivej väčšine prípadov ide o miesto, kde nájdete skúsených ľudí, ale aj bezpečné zariadenie. Piercer môže svojmu klientovi poradiť, aký šperk si má vybrať, prediskutovať všetky výhody a nevýhody, vysvetliť, aký materiál je vhodný atď. Navyše vďaka svojim skúsenostiam dokáže ku klientom pristupovať individuálnejšie, pretože vie napríklad pochopiť, či sa človek bojí piercingu a podobne. Piercer skrátka v tejto oblasti oveľa väčšie znalosti ako lekár, a preto môže odpovedať na mnohé otázky týkajúce sa nielen samotnej aplikácie, ale aj hojenia vpichu a prípadných problémov. Okrem toho je v štúdiu možné aplikovať väčšinu typov piercingu, a to v rôznych oblastiach tela, zatiaľ čo lekári majú rešpekt pred niektorými oblasťami, pretože nemajú dostatok skúseností s aplikáciou. Navyše, ak ide o novší typ piercingu, je možné, že ho lekár ani nepozná. Nevýhodou môže byť, že salóny neponúkajú lokálnu anestéziu, ktorá výrazne znižuje bolesť. Treba tiež spomenúť, že aplikácia piercingu v salónoch býva drahšia ako u lekára. Aj keď ide o estetickú záležitosť, stále zasahujeme do svojho tela, preto sa oplatí za piercing priplatiť, aby sme sa vyhli nepríjemným problémom.

Tretiu možnosť by sme najradšej ani nespomínali, ale keďže sa mnohým ľuďom vybaví, uvedieme ju ako odstrašujúci príklad. Touto nebezpečnou možnosťou je aplikácia piercingu doma. Či už si piercing plánujete dať urobiť sami, alebo o to požiadate priateľa, odporúčame vám, aby ste si to dvakrát premysleli. Aj keď si prečítate veľa informácií o piercingu a cítite sa ako profesionál, môžete si ublížiť (alebo niekomu inému). Napríklad v domácom prostredí je veľmi nepravdepodobné, že by ste vytvorili úplne sterilizované prostredie ako v lekárskej ordinácii alebo špecializovaných štúdiách. Môže sa to zdať ako maličkosť, ale nikto nechce zažiť situáciu, keď miesto vpichu začne nepríjemne hnisať a do injekcie sa dostane infekcia. Nekvalifikovaná osoba vám potom nepredpíše vhodný liek a neposkytne potrebné informácie o liečbe. Pri nesprávnej aplikácii piercingu môže dôjsť k nedostatočnému prekrveniu kože, čo môže spôsobiť jeho vytiahnutie alebo zrastenie, prípadne môže byť vložený krivo. Nič z toho rozhodne nestojí za to, a ak vás tento zoznam neodradí, môžete si prečítať príbehy ľudí, ktorí takto experimentovali a ktorých aplikácia súkromného piercingu nedopadla úplne ružovo. Niektorí z týchto nezasvätených a odvážnych sa o svoje neúspešné príbehy (a fotodokumentáciu) rozsiahlo delia na blogoch a pod., aby sa tí, ktorí vtedy dostali rovnaký nápad ako oni, mohli poučiť z ich chýb. Jedinou výhodou sú minimálne náklady. Ale to len v prípade, že všetko pôjde ako má a vy „ušetrené“ peniaze neutratíte za lieky a liečivá, nehovoriac o poškodenom zdraví.

Náklady na aplikáciu piercingu sa bohužiaľ nedajú určiť jednotne, pretože závisia od viacerých aspektov, ako je použitie/nepoužitie anestetika, umiestnenie piercingu, aplikácia samotného šperku atď. Cena piercingu do ucha však nepresahuje 1 000 Kč.

Hojenie miesta piercingu môže trvať niekoľko týždňov alebo aj niekoľko mesiacov v závislosti od miesta vpichu a typu piercingu.

Prepichovanie uší

Piercing v uchu

Najvhodnejšie náušnice a šperky na prepichnutie ucha sú vždy vyrobené z kovov, ktoré nespôsobujú alergické reakcie, ako je zlato alebo platina. Náušnica by mala byť malá alebo aspoň veľmi ľahká, kým sa úplne nezahojí, aby príliš nezaťažovala hojiace sa miesto vpichu. Existuje mnoho typov piercingu do uší, ale najvhodnejšie je použiť labrety alebo barbety na prepichnutie ušnej chrupavky a labrety na prepichnutie chrupavky pri vstupe do zvukovodu. Rôzne názvy piercingov súvisia aj s miestom ich použitia. Kreativite sa nikdy medze nekladú, ale nižšie uvádzame tie najbežnejšie. Piercing v ušnom lalôčiku sa hojí približne 10 týždňov, zatiaľ čo piercing v ušnej chrupavke sa môže hojiť až rok. Počas obdobia hojenia by sa piercing nemal vyťahovať.

Okrem štandardného umiestnenia náušníc (lalôčikov), ktoré sa prepichujú krátko po narodení dieťaťa, sú široko zastúpené aj tieto typy. Helix je piercing aplikovaný v blízkosti horného okraja ucha. Najtypickejšie sú malé činky alebo krúžky, ktoré pekne kopírujú tvar ušného okraja. Keďže tento piercing prechádza cez chrupavku, trvá dlhšie, kým sa zahojí. Niekedy môže kvôli tomuto umiestneniu dôjsť k neúmyselnému zachyteniu o oblečenie pri obliekaní. Ďalším známym typom je priemyselný, ktorý sa nachádza v chrupavke horného ucha a spočíva v prepichnutí dvoch alebo viacerých bodov ucha spojených jedným šperkom, ktorým je zvyčajne podlhovastá činka. Obľúbeným piercingom je tragus, ktorého názov v preklade znamená malý výčnelok uprostred ucha. Ide o oblasť tvorenú chrupavkou, pre ktorú sú typické náušnice v tvare krúžkov kopírujúcich tvar tejto oblasti ucha alebo malej činky.

O prepichovaní uší sa často diskutuje v súvislosti s hustou koncentráciou akupunktúrnych zón, ktoré môžu byť aplikáciou piercingu narušené. Ak sa obávate narušenia niektorej z oblastí, je vhodné konzultovať svoj zámer prepichnúť jednotlivé oblasti s odborníkom. Akupunktúrne body spojené s ušným lalokom zahŕňajú oči, čelo, žalúdok, jazyk, mandle, úzkosť, podráždenosť a depresiu. Tragus je spojený s akupunktúrnymi bodmi a zahŕňa najmä nadobličky, hltan, nos, ústnu dutinu, sladký zub a imunitu. Antekuboid (nachádza sa nad lalokom oproti kostrči) je spojený s akupunktúrnymi bodmi maternice, malátnosťou a nevoľnosťou. Antihelix sa spája so srdcom, slezinou, pľúcami alebo žalúdkom a rameno antihelixu (výstupok, ktorý ukončuje hornú časť antrum) sa spája so slinivkou brušnou, obličkami, zápchou a sedacím nervom. Krížová špirála (stočené rameno špirály) je spojená s črevami, žlčníkom, maternicou a hypertenziou. Špirála, ktorá je najväčšou časťou ucha, je vo všeobecnosti spojená s hlavou, krčnou chrbticou, hrudníkom, ramenami, pečeňou, rukami, ramenami, zápästiami, lakťami, prstami na rukách a nohách.

Piercing do nosa

Piercing v nose

Piercing v nose môže účinne zvýrazniť črty tváre a je viditeľný na prvý pohľad. Tento piercing bol obľúbeným doplnkom členov hnutia hippies (v 60. rokoch 20. storočia) a neskôr si ho osvojilo aj punkové hnutie. Na piercing do nosa sa odporúča používať jemné alebo malé a tenké krúžky s ornamentmi alebo činku na piercing priehradky. Piercing v nose sa zvyčajne zahojí do dvoch mesiacov. Je však potrebné, aby dotyčná osoba netrpela napríklad alergiami spojenými s prechladnutím, aby sa počas tohto obdobia do miesta vpichu nedostala žiadna infekcia.

Falošný piercing

Piercing nazývaný falošný piercing alebo falošný piercing je alternatívou pre tých, ktorým sa táto ozdoba páči ako súčasť ich osobného štýlu, ale z rôznych dôvodov si ju nemôžu dovoliť (alebo nechcú) nosiť stále. Často to môže byť spôsobené netolerantným prostredím, ako je práca, škola, rodičia atď. Tieto piercingy sa dajú ľahko odstrániť. Sú navrhnuté tak, aby sa dali bezbolestne umiestniť na nos, ucho alebo peru. Výhodou falošných piercingov je možnosť ich zmeny, vďaka ktorej môžete ľahko a rýchlo zmeniť svoj vzhľad.

Považujete túto príručku za užitočnú a dobre napísanú?

Kliknite na hviezdičky a ohodnoťte!

Priemerné hodnotenie 4.5 / 5. Počet hlasujúcich 6

Ešte nikto nehlasoval, buďte prvý!

Ako schudnúť brucho
Meranie brucha po chudnutí

Vypuklé bruško v sexi jarných šatách je celkom problém. A čo viac, ak po jari príde leto a naše telo >>>

Ako rýchlo zaspať
žena sa snaží zaspať

Aby ste sa cítili dobre, musíte jesť, piť a spať. Jednoducho to inak nejde a bez týchto aktivít by sa >>>

0 komentárov

Žiadne komentáre

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *