Ako si vybrať LEGO

ako si vybrať stavebnicu lego

5
(1)

Kto by nemal rád obľúbenú stavebnicu LEGO®. Či už z herných alebo nostalgických dôvodov. Vybrať si sadu pre vlastné potešenie zvyčajne nie je problém, ale vybrať LEGO pre niekoho iného je náročné aj pre dlhoročných skalných fanúšikov.

Na čo sa teda pri výbere zamerať? Ako sa zorientovať v jednotlivých líniách? Poradíme vám, ako sa pri výbere sady LEGO nepomýliť, a vyčaríme šťastný úsmev na tvári každému, kto bude mať to šťastie, že práve túto otázku budete riešiť za neho.

V závislosti od veku

Prvé logické rozdelenie nie je žiadnym veľkým prekvapením. Každá sada LEGO má na krabici uvedený najnižší vek staviteľa, pre ktorého je určená. Začneme s tými najmladšími.

Pre najmladších

Súpravy LEGO majú zvyčajne veľmi malé dieliky, ktoré môže malé dieťa vdýchnuť alebo prehltnúť. Z týchto dôvodov spoločnosť LEGO vytvorila rad pre najmenších s názvom DUPLO®, ktorý má väčšie kocky.

Práve línia DUPLO sa považuje za štartovaciu líniu, pretože sady z tejto línie sa začínajú už od 18 mesiacov veku dieťaťa. Tehličky DUPLO nie sú kompatibilné s inými radmi určenými pre starších.

Pre mladšie deti

Pre mladšie deti sú vhodné najmä línie, ako je LEGO Classic, ktoré často obsahujú rad základných tehličiek, alebo prípadne línia LEGO Education. Tá bola pôvodne navrhnutá pre učiteľov, aby prostredníctvom týchto súprav rozvíjali jemnú motoriku a predstavivosť detí.

Medzi ďalšie vhodné voľby patrí séria LEGO Creator 3v1. Ako už názov napovedá, tieto sady obsahujú návody na tri rôzne stavby, ktoré sa dajú postaviť z kociek v balení. Pomáhajú rozvíjať predstavivosť tým, že deťom ukazujú rôzne možnosti.

Dostávame sa k jednej z najobľúbenejších súprav, ktoré LEGO vyrába, a tou je LEGO City. Nájdete v nej budovy, obchody, školy, vlaky, autá alebo aj veľmi obľúbené policajné či hasičské stanice.

Ak už dotyčný má prepracované mesto, dokonale doň zapadnú realistické licencované autá zo série Speed Champions.

Pre staršie deti

LEGO City aj Speed Champions určite potešia staršie deti, len pre ne rozširujeme možnosti o dve náročnejšie série.

Prvou z nich je, samozrejme, obľúbený Technic. Jej modely sú o poznanie väčšie. To znamená, že séria už nie je kompatibilná s veľkosťou populárnych minifigúrok LEGO, ale stavby s touto sériou sú oveľa mechanicky prepracovanejšie. Nájdete tu autá s funkčným zatáčaním s pohyblivými valcami motora a funčnými prevodovkami, lietadlá so zaťahovacím podvozkom a podobne. Ideálne najmä pre chlapčenských milovníkov strojov.

Ešte komplexnejším radom je MINDSTORMS®. Jej srdcom je programovací modul, ktorý umožňuje zostavovať plne funkčné roboty a programovať ich správanie. Na ich ovládanie potom môžu používať mobilnú aplikáciu.

Pre dospelých

Pre dospelých fanúšikov stavebnice LEGO nie sú žiadnou výnimkou. Často sa stáva, že si v dospelosti plníme svoje detské sny. Pre takéto prípady sú tu sady Creator Expert s veľmi presnými modelmi, ktoré sú určené pre dospelých a plné detailov. Hoci ich teraz nájdete v rade LEGO Icons, ide o to isté s iným názvom. Zaujmú vás honosné stavby, modely známych pamiatok alebo bytové doplnky.

Chata "A" zo série LEGO Ideas
Chata „A“ zo série LEGO Ideas

Séria LEGO Ideas je pomerne špecifická. V tejto sérii vychádzajú modely vytvorené samotnými fanúšikmi, ktoré získali podporu viac ako 10 000 ďalších fanúšikov a uznanie tímu LEGO. Po tomto dvojitom výbere sa pôvodný dizajnér spojí s dizajnérmi LEGO a spolupracuje na finálnom modeli, ktorý sa nakoniec dostane na pulty obchodov. Väčšina autorov sú dospelí ľudia, ktorí stavajú bez obmedzení to, čo sa im samotným páči. Nie je teda zlé vybrať si v tomto rade dospelých nadšencov.

V závislosti od vašich záujmov

Chlapci a dievčatá majú zvyčajne iné záujmy. Už sme spomínali LEGO Technic zamerané najmä na starších chlapcov, a hoci LEGO nerozdeľuje svoje sady podľa pohlavia, zrejmým zameraním na dievčenské publikum je rad LEGO Friends s minibábikami namiesto minifigúrok a LEGO DOTS s pastelovými farbami. Čiastočne aj rad Disney, kde nájdete obľúbené figúrky z rozprávok.

Ak vyberáte LEGO pre niekoho, kto je fanúšikom známeho filmu, seriálu alebo hry, ste na polceste. Je veľká šanca, že spoločnosť LEGO vydala licencovanú sadu pre fanúšikov. Okrem klasických značiek má LEGO licenciu aj na svet DC Universe a Marvel. Na svoje si prídu fanúšikovia Harryho Pottera, Hviezdnych vojen, Votrelcov, Batmana, Supermana, Spider-Mana, Wonder Woman, Iron Mana, Thora, Jurského parku, Pána prsteňov, Avatara a fanúšikovia hier, ako sú Super Mario a Minecraft.

Podľa recenzií

Možno ste si mysleli, že vám niekto poradí s konkrétnou sadou. Recenzie súprav LEGO na tradičných porovnávacích stránkach sú však často veľmi stručné a ploché, pokiaľ ide o to, čo sa komu páči. Nie všade to však platí.

Dobrým miestom, kde začať, sú diskusné fóra, kde fanúšikovia diskutujú o každom novom vydaní. Začínajú sa objavovať aj blogy zamerané na jednotlivé odvetvia. Napríklad blog 18kostek začal uverejňovať veľmi podrobné LEGO recenzie zamerané na dospelých fanúšikov. Okrem podrobných článkov láka aj na hodnotný newsletter.

Môžete sa tešiť nielen na klasické LEGO novinky, ale aj na úniky informácií o tom, čo LEGO chystá, sledovať zaujímavé zľavy a občas aj návod, ktorý pripravujem len pre predplatiteľov!

Michal Majgot – autor 18kostek.cz

Pribudol aj nový zoznam všetkých dôležitých odkazov na blogy, fóra a ďalšie stránky, ktoré sa venujú LEGO témam. Nájdeš tu aj zoznam predajcov pre prípad, že by si dostal chuť kúpiť si nejaké to malé LEGO sám.

Nakoniec však výber toho najlepšieho LEGA bude aj tak individuálnou záležitosťou. Poďme si rozobrať ďalšie kritériá.

V závislosti od použitia

Verím, že osobu, pre ktorú LEGO vyberáte, aspoň trochu poznáte. Dokážete odhadnúť, či sa bude so sadou hrať a prestavovať ju, alebo či nevlastní iné sady a táto bude pravdepodobne vystavená na poličke ako dekorácia?

Na poličke

Pre niekoho, kto stavanie berie ako umenie alebo dekoráciu, existujú rôzne modely na vystavenie, ktoré sa dajú kúpiť aj s neoficiálnym dekoratívnym osvetlením. Podľa možností a príležitosti si vyberte buď veľké slávne pamiatky zo série LEGO Icons, ako je Eiffelova veža alebo Koloseum, „sochy“, ako je Thorovo kladivo, funkčné piano alebo Titanic, zmenšené ikony miest zo série Architecture, nástenné umenie zo série LEGO Art, alebo najnovšie modely rôznych kvetov na stôl. Pre menšie rozpočty sú na poličke aj figúrky zo série BrickHeadz.

Na hranie

Na druhej strane, pre tých, ktorí radi prestavujú modely, je pre deti najvhodnejšia spomínaná séria Creator 3v1. Niektoré modely určite neurazia ani dospelých. Napríklad súprava 31143 Vtáčia búdka, z ktorej si môžete postaviť aj včelí úľ alebo lavičku s veveričkou a ježkom.

Na investíciu

Túžba po stavebniciach LEGO môže byť vyvolaná aj investičnými účelmi. Niektoré najmä staršie sady sú obľúbenou alternatívnou investíciou so zaujímavým výnosom. Na investičné účely odporúčame veľké sady Star Wars z kolekcie série UCS, populárnu sériu stavebníc Creator Expert / Icons alebo (samozrejme, neotvorené) limitované vzácne sady z druhej ruky od zamestnancov spoločnosti LEGO, ktorí ich dostávajú pri rôznych výročných príležitostiach.

LEGO 40452 GWP - Harry Potter
Na trhu sa môžete stretnúť s takzvanými LEGO GWP. Ide o darčeky k väčším nákupom, ktoré sa nepredávajú samostatne, a preto si zachovávajú svoju investičnú hodnotu.

Plánujete sa vrhnúť do sveta investícií a máte radi LEGO? Potom si ako prvé pozrite video od Investičného klubu (CZ)s aktuálnymi tipmi, ako na to:

Ukážka vybraných investičných sád s pôvodnými a aktuálnymi cenami:

Názov súborusériaRok vydaniaPôvodná cenaAktuálna cena
Millennium Falcon (75192)Star Wars201718 291 Kč42 000 Kč
Eiffelova veža (10181)Architecture20053 971 KČ54 000 KČ
Kaviareň Corner (10182)Creator Expert20072 768 Kč39 000 Kč
Socha slobody (3450)Architecture20006 068 KČ76 000 KČ
Zelený obchod s potravinami (10185)Creator20082 893 Kč40 000 Kč
(tabuľka s aktuálnou cenou je vypočítaná od roku 2023)

Tu vidíte, že aj investícia do LEGA sa môže vypl atiť. Samozrejme, nie každý deň narazíte na taký skvost, ako sú uvedené sady, ale z dlhodobého hľadiska sa investícia do LEGA oplatí.

Podľa dátumu vydania

Hoci mne osobne by nevadilo získať sadu, ktorú už mám, pretože dve rovnaké sady spolu poskytujú oveľa lepšie možnosti stavania ako jedna, väčšina darcov to nepreferuje. Ak netušíte, aké sady dotyčný má a aké nemá, dobrým tipom je pozrieť sa na nové vydania. Takto máte väčšiu šancu kúpiť niečo, čo si fanúšik ešte nekúpil, alebo o danej sade ani nevie. Sekciu s novými vydaniami ponúka každá dobrá webová stránka predajcu, vrátane oficiálnej stránky.

V závislosti od konkrétnych kociek

Postupovali ste podľa všetkých rád, ale stále sa neviete rozhodnúť medzi niekoľkými zvýraznenými sadami? Potom sa na ich kocky dôkladne pozrite. Prevládajú základné kocky, alebo vidíte niečo netradičné, napríklad funkčné zásuvky? Základné kocky sú menej hodnotné ako špeciálne.

Ďalším ukazovateľom sú minifigúrky. Viac minifigúrok zvyšuje hodnotu sady. Sú samostatným zberateľským artiklom. Vítané sú aj zvieratká. Napríklad vydra je novinka, ktorá sa zatiaľ nachádza len v dvoch sadách, a preto je o ňu záujem, čo samozrejme zvyšuje aj jej finančnú hodnotu.

V závislosti od ceny

Nebudeme si klamať, že cena nerozhoduje. Žiaľ, často je jediným kritériom pri výbere, čo vedie k darovaniu neatraktívnych súprav bez toho, aby sme sa zamysleli nad tým, prečo sú vlastne v predaji. Dôvodom môže byť nezáujem staviteľov o takúto súpravu. Bez váhania môžeme povedať, že sortiment Vidiyo je toho príkladom. Vyberajte teda najprv podľa vyššie uvedených kritérií a vo vybraných radoch sa budeme pozerať len na ceny.

Podľa možností

Sady LEGO sa pohybujú od zhruba sto korún za vrecko s minifigúrkou až po obrovské sady pre dospelých za približne dvadsaťtisíc korún. Každý si teda môže vybrať podľa vlastných možností a adekvátnej príležitosti. Ja osobne vlastním viac ako sto sád zo všetkých cenových úrovní a priemerná suma nákupu vychádza niekde pod 900 korún.

Výhodný nákup

Môže sa zdať, že LEGO je drahé, alebo že sa výrazne predražuje. Keď sa však na to pozrieme bližšie, nie je to až také čierne.

Bežná cena za sadu vychádza na nejaké 2 koruny za kocku. Vezmete sumu sady, vydelíte ju počtom kociek a dostanete túto priemernú cenu. Podľa toho sa dá určiť výhodná cena: 4 koruny za kocku je predražená sada, ak v nej nie je napríklad elektromotorizácia, a naopak 1,6 koruny za kocku je cenovo výhodná sada.

Ak sa pozrieme do histórie, vidíme, že cenovky 3,5 koruny za kocku, napríklad na policajnej stanici, boli bežné aj v čase, keď priemerný plat bol 5 000. Touto optikou sa zdá, že LEGO je dnes naopak výhodnejšie ako kedykoľvek predtým.

Pre investičné sady to platí dvojnásobne. Tie rastú tempom 10 % ročne. No povedzte, nie je to pekný spôsob míňania peňazí?

Považujete túto príručku za užitočnú a dobre napísanú?

Kliknite na hviezdičky a ohodnoťte!

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasujúcich 1

Ešte nikto nehlasoval, buďte prvý!

0 komentárov

Žiadne komentáre

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *