Ako si vybrať izbové rastliny

ako si vybrať izbové rastliny

4.8
(4)

Plánujete si svoj domov skrášliť izbovými rastlinami, ale neviete, ktoré sú najlepšie? Hľadáte darček pre milovníka izbových rastlín a nechcete sa pri výbere pomýliť? Pri výbere izbových rastlín stačí poznať niekoľko základných bodov, ktorým sa budeme venovať v nasledujúcom článku, a všetko je pripravené. Tak poďme na to!

Aké kritériá zohrávajú úlohu pri výbere izbovej rastliny?

Vždy vyberajte podľa typu biotopu

Jedným z najdôležitejších faktorov pre rastliny je dostatok svetla. Preto je vhodné pri kúpe rastliny zvážiť, kde ju chcete v dome umiestniť, a prispôsobiť jej výber typu stanovišťa. Svetlo je pre rastlinu alfou a omegou a nemôže sa jej dariť na mieste, ktoré pre ňu nie je vhodné z hľadiska svetelných podmienok.

Svetelné podmienky sa delia do štyroch kategórií, a to na čiastočný tieň, jasné alebo nepriame svetlo, čiastočné priame svetlo a priame svetlo. Je jasné, že rastlina umiestnená na okennom parapete dostane najviac priameho slnečného svetla. Záleží však aj na tom, na ktorú svetovú stranu je orientované, ale najvhodnejšie je okno orientované na juh a juhozápad. V tejto polohe sa darí sukulentným rastlinám alebo stredomorským bylinkám. Pojem nepriame slnečné svetlo sa vzťahuje na rozptýlené svetlo. Ide teda o stanovište, na ktoré nedopadá priame slnečné svetlo, alebo o miesto, kde je svetla málo. V týchto podmienkach sa darí monastierom, popínavým rastlinám, fikusom atď. Tmavé stanovištia neprekážajú rastlinám, ako sú kulkas zamiolifera, fytonias alebo hadinec, tchynin jazyk, mäta pieporná, dračinec alebo lopatkovec.

Je ľahké zistiť, či je rastlina spokojná so svojím biotopom. Ak izbová rastlina nemá dostatok svetla, rastie pomalšie. Zvyčajne to však môžeme zistiť len porovnaním viacerých rastlín rovnakého druhu a veku. Jasnejším indikátorom sú listy, ktoré sa neprirodzene tiahnu smerom k slnku alebo majú vyblednutú zelenú farbu

TIP: Ak si nie ste istí, či ste našli správne miesto pre svoju rastlinu, pomôže vám technológia. Jednoducho vyhľadajte aplikáciu v smartfóne zadaním „luxmeter“, stiahnite si ju a potom vykonávajte svetelné testy v rôznych intervaloch počas dňa.

Vyberte si podľa svojho štýlu a vlastností interiéru

Rastliny nekupujeme z nudy, aby sme sa mali o čo starať, ale samozrejme predovšetkým preto, aby sme oživili interiér. Nesporne teda záleží na vzhľade miestnosti a na tom, ako sa hodia do určitých častí nášho domova. Existujú určité zásady pre usporiadanie rastlín v interiéri, ktoré nám môžu pomôcť dosiahnuť estetickejší vzhľad. Záleží nielen na farbe rastliny, ale aj na jej vzraste alebo na výbere vhodného kvetináča, ktorý by mal byť úmerný veľkosti a odtieňu rastliny. Malé rastliny, ako napríklad vres, lopatkovec alebo tulipánovník, by sa mali umiestniť do menších kvetináčov, väčšie rastliny, ako napríklad fikus, strelícia alebo olivovník, do väčších kvetináčov.

Prílišná symetria môže pôsobiť neprirodzene. Estetická krása sa teda dosahuje porušením zákonov symetrie, a to isté platí aj pre aranžovanie a strihanie rastlín. Vetvičky preto nemusia byť dokonale rovné ako okolitý nábytok; naopak, izbový nábytok slúži na porušenie týchto prísnych línií. Pri umiestňovaní viacerých rastlín vedľa seba treba dbať na to, aby neboli všetky rovnako vysoké. Tento trik tiež prispieva k estetickejšiemu interiéru.

Dôležitý je však nielen štýl interiéru, ale aj jeho vlastnosti. Aby bola rastlina skutočnou ozdobou interiéru, musí sa jej v danom prostredí dariť. Preto by sa nemal podceňovať výber rastliny podľa vlastností interiéru. Mnohé izbové rastliny napríklad trpia suchým vzduchom a namiesto krásnej kvitnúcej rastliny nám zostane nezdravo vyzerajúca kvetina, ktorá sa krčí v kvetináči. Preto je vhodné zohľadniť vlhkosť v miestnosti, ale aj priemernú teplotu, pretože teplotný rozdiel tiež zohráva úlohu.

Vyberte si rastlinu podľa svojich priorít

výber izbových rastlín

Aj keď sa môže zdať, že v najbližšom záhradníctve sú stále tie isté kvety a že získať rôzne druhy rastlín je skutočný oriešok, nemusí to tak byť. Existuje veľa druhov rastlín a v dobe e-shopov a internetu ich dostupnosť nie je až taká vzácna. Preto nemusíme uprednostňovať rastliny, o ktorých vieme, že nie sú pre náš interiér úplne ideálne, a môžeme si vybrať tie správne. Okrem toho sa pri hľadaní rastlín môžeme riadiť našimi prioritami, ktoré môžu byť nasledovné:

  • rastliny pre začiatočníkov, ktoré potrebujú minimálnu starostlivosť a vďaka svojej odolnosti prežijú takmer všetko. Medzi takéto rastliny patrí väčšina sukulentov, mačacia tráva, brečtan, niektoré mäsožravé rastliny, zelina, horská palma, žerucha, aloe vera, žihľava, tučnolist, dračinec, svokrin jazyk, fikus benjamín a ďalšie.
  • rastliny na čistenie vzduchu, ktoré sú vhodné do každej domácnosti. Patrí medzi ne brečtan, obličkovec, fikus plazivý, zlatobyľ, chvostoskok, filodendron a iné.
  • vzácne rastliny pre zberateľov, ktoré sú vhodné pre skúsených pestovateľov, ktorí majú dostatok informácií o pestovaní druhu. Sú to rastliny, ktoré sú drahšie a ktoré sú v rukách skutočných nadšencov. Patrí medzi ne monstera deliciosa variegata, filodendron gloriosum, syngonium albo variegata a ďalšie.
  • úžitkové rastliny, ktoré majiteľa potešia nielen svojou krásou, ale aj užitočnosťou. Sú to napr. mačacia tráva, aloe vera, čínsky čajovník, levanduľa lekárska, mačacia mäta, šalvia, oregano, mäta a iné bylinky.
  • rastliny do kancelárie, ktoré si nevyžadujú veľa starostlivosti. Sú to napríklad lopatkovec alebo chvostoskok, druh calathea, dračinec, lauconeura arrowroot, kulkas zamioli a iné.
  • spálňové rastliny, ktoré zároveň čistia vzduch a nepotrebujú veľa svetla. Sú to slezinník, alokázia, cykas, syngonium podophyllum, dracaena marginata, obličkovec, splashwort a iné.
  • kúpeľňové rastliny, ktoré majú rady vlhšie prostredie. Patrí medzi ne zelený tuf, palustrinský fikus, popínavý fikus, filodendron previsnutý, moľa, obličkovec a iné.
  • rastliny do obývacej izby, ako sú rozchodník, opičí chvost, svokrin jazyk, hoya kerrii známa aj ako voskovka, gardénia, palmový list, filodendron, adenium obesum, chamaedorea glorious a iné
  • rastliny, ktoré potrebujú veľa svetla, ako napríklad sloní noha, musa tropicana alebo banánovník, sukulenty, litops, topoľ, tilandsia bulbosa, sedum burrito, rozchodník, svietnik, svetlá podúnia, cykas a iné.
  • rastliny, ktoré potrebujú málo svetla, ako sú krétske krídlatky, hoya parasitica, hrbatý rebrovník, netýkavka domová, aglaonema maria christina alebo spiaca panna, clusia rosea, calathea, begonia maculata a iné.

Jednou z najčastejších priorít je však aj čas, teda množstvo času, ktoré sme ochotní venovať starostlivosti o kvety. Ak nie sme ochotní venovať rastlinám svoj čas, je nepravdepodobné, že sa staneme pestovateľmi roka. Rastliny treba občas skontrolovať, či rastú tak, ako majú, treba ich presádzať alebo prerezávať, čo si vyžaduje aspoň základné znalosti princípov, alebo ich treba rozmnožovať, ak nám je ľúto hodiť odrezky do kompostu. Všetky tieto činnosti si vyžadujú čas, preto je dobré sa pred pestovaním izbovej džungle zamyslieť, či nám nie je ľúto času stráveného starostlivosťou o rastliny. Veď nie nadarmo sa hovorí, že najlepší pestovateľ je ten, kto svoje rastliny miluje a pestovanie je jeho koníčkom.

Pri výbere rastliny nezabudnite myslieť na deti a domáce zvieratá

Niektoré rastliny svojím krásnym vzhľadom priam lákajú. Ak však vo vašej domácnosti žije dieťa alebo domáce zviera, nemali by ste sa nechať zlákať niektorými toxickými kvetmi, ktoré sú pre vašich blízkych jedovaté. Pred kúpou akejkoľvek rastliny je preto vhodné zistiť, či nie je toxická. Takáto rastlina totiž obsahuje chemické zlúčeniny, ktoré po požití, vdýchnutí alebo vstrebaní cez pokožku spôsobujú otravu zvierat a ľudí. Mnohých rastlín, ktoré sa považujú za toxické, sa však nemusíme až tak obávať, pretože pre organizmus môžu byť nebezpečné len vtedy, ak je v obehu celá rastlina.

Medzi rastliny, ktoré sú úplne bezpečné a netoxické, patria paprade, pilea, oxalis, hoya, žerucha, väčšina sukulentov, špargľa, paprička, banánovník a ďalšie. Ak vlastníte tieto rastliny a práve ste si zaobstarali nové domáce zviera alebo prírastok do rodiny, nemusíte sa obávať nehôd. Väčšina izbových rastlín je však klasifikovaná ako mierne toxická. To však neznamená, že tieto rastliny zhoršujú ovzdušie alebo pracujú vo váš neprospech. Toxicita v tomto zmysle je myslená tak, že ak by ste mali napríklad dobrodružnú náladu a chceli by ste zjesť celú rastlinu, je pravdepodobné, že by vám z toho bolo zle od žalúdka. Ak však takéto predstavy nemáte, môžete byť úplne pokojní. Zábava však končí pri rozprávaní o jedovatých izbových rastlinách, ktoré sú skutočne jedovaté a po ich okusovaní domácim miláčikom alebo malým dieťaťom hrozí vážne zažívacie ťažkosti, opuch jazyka a iné nepríjemnosti spôsobené toxínmi. Medzi jedovaté rastliny patria napr. prvosienky, cykasy a diefenbachie.

Vyberte si podľa veľkosti dospelej rastliny

starostlivosť o izbové rastliny

Každá rastlina má potenciál vyrásť do určitej výšky. Pri výbere rastliny by sme preto mali zohľadniť aj tento faktor a umožniť jej, aby sa rozrástla, aj keď ju vidíme len v malom kvetináči. Nízke rastliny môžete umiestniť kdekoľvek na poličku, stôl alebo parapet. Vyššie rastliny sú však náročnejšie. Veľké rastliny zaberajú veľa miesta, ale princíp estetického dizajnu interiéru je vzdušný a nepreplnený. Preto by sme mali dbať na to, aby sme okolo rastliny nechali aspoň trochu voľného priestoru, aby mala možnosť vyniknúť a nemusela sa krčiť medzi nábytkom.
Medzi skvelé izbové rastliny patria yucca elephantipes, monstera magnifica, philodendron xanadu, figovník kaučukový, strelitia augusta, zemolez zamifoliový a ďalšie. Medzi nízke izbové rastliny
patrí paprička, mulenbekia, rozchodník, špargľa, mäta tučnolistá, zamyokulky, vres a iné.

Keď sa vyčerpá priestor pre rastliny na policiach alebo na podlahe, stále existuje možnosť zakomponovať do interiéru závesné kvetináče. Previsnuté izbové rastliny nádherne doplnia neusporiadaný priestor a vnesú do miestnosti trochu prírody. Príkladmi previsnutých izbových rastlín sú rozchodník burrito, previsnutý filodendron, obličkovec, brečtan, parožnatka, kolokvec, kolokvec, paprička, helxine soleirolii alebo domáce šťastie a ďalšie.

Väčšinu týchto rastlín možno pestovať nielen ako previsnuté rastliny, ale aj ako popínavé rastliny, čo možno využiť pripevnením rastliny na konštrukciu. Popínavé rastliny majú v interiéri nekonečné využitie. Pripevnením rastliny ju môžete umiestniť na nábytok alebo rozmiestniť po stenách miestnosti a dodať tak priestoru sviežosť a pozitívnu energiu. Medzi popínavé rastliny patrí brečtan kanársky, drobný fikus, mnohokvetý jazmín, topoľ alamanda, filodendron a ďalšie.

Považujete túto príručku za užitočnú a dobre napísanú?

Kliknite na hviezdičky a ohodnoťte!

Priemerné hodnotenie 4.8 / 5. Počet hlasujúcich 4

Ešte nikto nehlasoval, buďte prvý!

Ako sa zbaviť plesní na stene
pleseň na stene

Plesne na stene sa môžu vyskytnúť v byte aj v rodinnom dome. Najčastejšie je to dôsledok vysokej vlhkosti, ktorá sa >>>

0 komentárov

Žiadne komentáre

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *