Ako sa zbaviť plesní na stene

pleseň na stene

3.8
(24)

Plesne na stene sa môžu vyskytnúť v byte aj v rodinnom dome. Najčastejšie je to dôsledok vysokej vlhkosti, ktorá sa hromadí v priestore v dôsledku nedostatočného vetrania. Najmä v starších domoch je vlhkosť výsledkom pohybu rosného bodu do budovy. Preto sa často odstraňuje izoláciou, ktorá posúva rosný bod smerom von. Optimálna vlhkosť vzduchu v interiéri je približne 60 %. Keď je vyššia, je potrebné s ňou niečo urobiť. Na odstránenie vlhkosti vzduchu je možné zakúpiť špeciálne odvlhčovacie zariadenia. Už vzniknutú pleseň možno odstrániť špeciálnymi nátermi, inteligentnou hubkou alebo dezinfekciou ozónom.

Čo je to pleseň?

Z biologického hľadiska je pleseň huba, ktorá na svoj rast potrebuje vhodný substrát. V tomto prípade ide o omietku, drevo, ale aj plastové obklady stien. Keď sa rozmnoží a rozšíri svoje mycélium po substráte, spôsobí nepríjemné zafarbenie stien vášho domova, čo je neklamným znakom toho, že tam nebývate sami. Farba plesní vo vašom byte sa môže líšiť. Od oranžovej cez najbežnejšiu čiernu až po jemné biele chmýří. Farebné vzory nie sú výnimkou.

Aké podmienky podporujú vznik plesní na stene?

Okrem spomínanej vlhkosti podporuje tvorbu plesní aj optimálna teplota. Tá sa pohybuje v rozmedzí od 0 do 35 °C, čo je rovnaké rozmedzie ako teplota v ľudských obydliach. Dôležitá je aj intenzita vetrania. Prúdenie vzduchu vysušuje vlhké murivo, v ktorom sa tvoria a prežívajú plesne, a môže pomôcť znížiť ich aktivitu. Na druhej strane teplý vzduch bez pohybu podporuje rast plesní. Preto je vetranie také dôležité.

Vetráte dostatočne?

Zloženie muriva alebo iných stavebných materiálov tiež určuje, či sa v dome budú množiť plesne. Práve steny zachytávajú živiny pre plesne zo skondenzovanej vody, prachu alebo ľudského dychu. Dôvodom, prečo sa plesne najviac šíria v zime, je kratší čas denného svetla a menej svetla. Rast spór plesní podporuje tma a nedostatok denného svetla. Samozrejme, aby sa vo vašom dome rozšírila pleseň, musí byť už prítomná vo vzduchu. Paradoxne, spóry plesní sa do interiéru dostanú aj pri vetraní, ale najmä v lete, keď je ich vo vzduchu viac ako v zime.

Kde sa v domácnosti najčastejšie vyskytujú plesne?

Samozrejme, na stenách v rôznych miestnostiach, kde sa vytvára vlhkosť:

  • kúpeľne,
  • kuchyne,
  • toalety,
  • okolo okien a parapetov, kde na rozhraní teplotných rozdielov kondenzuje vzdušná vlhkosť,
  • na hrncoch,
  • za zadnou časťou chladničky,
  • okolo práčok a chladničiek,
  • studené steny a stropy,
  • na podlahe pod krytinami,

Keď sa pleseň dostane do domu, môže prežiť takmer na čomkoľvek. Stačia na to aj staré potraviny, textílie alebo murivo. Ľudská pokožka je však tiež skvelou živnou pôdou pre plesne a ich množeniu môže napomôcť aj hmyz alebo voda.

Plesne v domácnosti ohrozujú ľudské zdravie

Plesne sú nebezpečné najmä kvôli uvoľňovaniu spór, ktorými sa rozmnožujú. Spóry alebo spóry plesní sa ľahko vdychujú do pľúc, kde môžu spôsobiť vážne zdravotné komplikácie od astmy, alergie až po zápal pľúc. Existujú aj špekulácie o vplyve plesní na vznik niektorých druhov rakoviny. Medzi skupiny najviac ohrozené plesňami patria:

  • malé deti a starší ľudia,
  • tehotné ženy,
  • ľudia trpiaci alergiami a zníženou imunitou,
  • kardiologickí pacienti,
  • diabetici,
  • fajčiarov a pacientov s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc,
  • pacientov s rakovinou.

Okrem spór sú plesne počas svojho rastu aj zdrojom prchavých organických zlúčenín, ktoré vnímame ako typický plesňový zápach. Tie majú tendenciu poškodzovať sliznice nosa, hrdla a dýchacích ciest, okrem toho dráždia oči a spôsobujú bolesti hlavy. Zdokumentované boli aj prípady alergických kožných reakcií. V neposlednom rade sú plesne aj zdrojom mykotických ochorení, ako sú plesne kože a slizníc.

Ako sa vysporiadať s plesňou v byte?

Existuje niekoľko možností. Každý z nich je účinný pri rôznych podmienkach. Preto je ideálne zvážiť vlastnú situáciu a vybrať si najvhodnejšie riešenie na mieru. Môžete si vybrať mechanické obrusovanie, napríklad špachtľou. To so sebou nesie riziko, že sa spóry plesní rozšíria po celom byte a že sa pri práci nadýchate. Ďalšou možnosťou sú chemické prostriedky. Obzvlášť účinné sú tie na báze chlóru. Tie odstraňujú plesne veľmi rýchlo, ale nevýhodou je súčasné zamorenie miestnosti chemickými výparmi. Moderným prostriedkom boja proti plesniam je aj ozón, ktorý je na druhej strane veľmi bezpečný a účinný a neprodukuje žiadne reziduálne látky, ktoré by mohli poškodiť ľudské zdravie.

Keď nepomôže jednoduchá rekonštrukcia

V starších domoch sú zvyčajne miesta, kde sa s príchodom chladného počasia vyskytuje pleseň. Najčastejšie ide o priestory, ktoré sú chladnejšie ako okolie, napríklad chodby, rôzne pivnice a podobne. Práve v chladnejších oblastiach sa zvykne zrážať vodná para, ktorá je zdrojom vlhkosti pre plesne. Najjednoduchším riešením je preto v tomto prípade izolácia.

Ako odstrániť dlhodobé plesne?

Už vzniknuté plesne možno odstrániť pomocou špeciálnych sanačných prostriedkov, ktoré ničia huby, plesne, baktérie a riasy. Pri ich kúpe sa však uistite, že sú určené do interiéru. Pred ošetrením plesnivého miesta však plesne namočte, aby sa do priestoru zbytočne neuvoľňovali spóry, a odstráňte ich mechanicky, napríklad špachtľou. Aplikáciu sanačného prostriedku zopakujte aspoň dvakrát, aby ste sa uistili, že ste natreli skutočne všetky miesta. Potom môžete stenu pokojne premaľovať bežnou farbou. Ak si dáte trochu práce, zistíte, že na trhu existujú špeciálne farby, ktoré obsahujú látky zabraňujúce vzniku plesní. Pri maľovaní pliesňou postihnutého priestoru sa im rozhodne oplatí venovať pozornosť.

Udierajte na formu hubkou

Okrem špeciálnych dezinfekčných farieb nájdete na trhu aj biologické farby obsahujúce špeciálnu hubu, ktorá sa živí spórami plesní. Pre človeka je neškodný, ale proti plesniam vo vašej domácnosti bojuje veľmi účinne. Bohužiaľ, funguje len pri miernom až strednom stupni plesne na stene. Ak je pleseň v hrubej vrstve po celej stene, musíte na jej odstránenie použiť účinnejšie metódy.

Preventívne sušenie je tiež správna cesta

Na trhu sú aj špeciálne odvlhčovače, čo sú pomerne malé absorpčné zariadenia, ktoré do seba absorbujú vodnú paru. Tá v nich kondenzuje a vzniknutá kvapalina sa zhromažďuje v zásobníku, ktorý je potrebné pravidelne vyprázdňovať. Týmto spôsobom je možné veľmi ľahko optimalizovať mierne vyššiu vlhkosť v byte, a tým veľmi účinne zabrániť vzniku plesní. Ak chcete zistiť, kedy je vhodné zapnúť jednotku, zaobstarajte si vlhkomer. Môžete si ho zaobstarať v digitálnej alebo klasickej analógovej verzii. Pri vysušovaní muriva môže byť čiastočne nápomocný aj stropný ventilátor alebo dokonca klimatizácia. Obe podporujú prúdenie a výmenu vzduchu v byte a klimatizácia tiež vysušuje vzduch. Odvlhčovače sú užitočné nielen na odstránenie vlhkosti v murive, ale aj na sušenie bielizne v zime a v neposlednom rade podporujú dizajn bytu.

Povolenie ozónu na veľkých plochách

Ozón je jedným z najsilnejších dezinfekčných prostriedkov, ktorý ničí nežiaduce mikroorganizmy aj spóry plesní. Tvorí sa prirodzene, najmä po búrke. Tiež si spomínate na príjemne „čistý“ vzduch? Našťastie, vďaka moderným metódam dokážeme ozón vyrábať umelo a používať ho na čistenie a dezinfekciu. Dezinfekcia ozónom je mnohonásobne rýchlejšia ako napríklad dezinfekcia populárnym chlórom. Vďaka vysokej účinnosti ozónu stačí, aby bol ozónový generátor umiestnený v miestnosti len na niekoľko minút, a nežiaduce patogény nemajú šancu.

Na odstránenie sa môže spoľahlivo použiť dezinfekcia ozónom:

  • rôzne mikroorganizmy
  • formy
  • roztoče vrátane svrabu
  • vírusy a baktérie
  • pachy
  • škodlivé patogény a iné nebezpečné zložky prostredia, ktorých sa chcete zbaviť.

Je ozón bezpečný?

Po dezinfekcii ozónom môžete miestnosť normálne vyvetrať. Po celom procese nezostávajú žiadne toxické látky, ktoré by spôsobovali dýchacie problémy, ako je to po čistení bežnými dezinfekčnými prostriedkami. Čistenie ozónom tiež eliminuje riziko rozptýlenia spór plesní do priestoru, ako je to v prípade mechanického obrusovania postihnutých oblastí.

Okrem iného ajdezinfekcia ozónom:

  • spoľahlivo ničí baktérie, vírusy, huby a spóry plesní,
  • je plne ekologický a neznečisťuje životné prostredie,
  • úplne odstraňuje všetky pachy,
  • je bezpečný,
  • má obrovský potenciál využitia.

Dezinfekcia ozónom sa odporúča najmä v domácnostiach s malými deťmi, ktorým môžu plesne spôsobiť atopický ekzém alebo chronickú astmu. Ak máte doma na stenách plesne, možno ste si všimli, že sa vám rýchlejšie kazia aj potraviny, ktoré sú skvelou živnou pôdou pre rast spór. Práve mykotoxíny, ktoré sú produktmi metabolizmu plesní, sú schopné spôsobiť toxickú reakciu, napríklad pri otrave plesnivými potravinami, a preukázalo sa, že majú karcinogénne a mutagénne vlastnosti. To je jeden z mnohých dôvodov, prečo by ste mali naozaj niečo urobiť s prostredím vo vašej domácnosti a nečakať, kým vás napadne pleseň. Práve tu môže ozónové čistenie pomôcť najrýchlejšie a najúčinnejšie, pretože na rozdiel od iných chemikálií nie je zdrojom ďalšej kontaminácie životného prostredia a je oveľa účinnejšie.

Považujete túto príručku za užitočnú a dobre napísanú?

Kliknite na hviezdičky a ohodnoťte!

Priemerné hodnotenie 3.8 / 5. Počet hlasujúcich 24

Ešte nikto nehlasoval, buďte prvý!

Ako si vybrať izbové rastliny
ako si vybrať izbové rastliny

Plánujete si svoj domov skrášliť izbovými rastlinami, ale neviete, ktoré sú najlepšie? Hľadáte darček pre milovníka izbových rastlín a nechcete >>>

0 komentárov

Žiadne komentáre

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *