Ako poskladať obrúsok

zložený obrúsok

5
(1)

Slušné mravy si vyžadujú, aby si každý muž po jedle na verejnosti očistil pery. Preto by sa na stole mal vždy nachádzať obrúsok vedľa pohárov, príborov a iného náčinia. V niektorých prevádzkach nájdeme obrúsky v zásobníku, z ktorého si každý môže vziať toľko, koľko potrebuje. Ale pri slávnostnom stolovaní môže aj niečo tak jednoduché a praktické, ako je obrúsok, ozdobiť a krásne obohatiť stôl. A to vtedy, ak je zložený do zaujímavého tvaru a zdobí tanier každého stravníka. Ako však premeniť obrúsky na zaujímavé a oku lahodiace diela?

Jedlo a etiketa stolovania

Bez ohľadu na podmienky stolovania je spoločenskou slušnosťou byť zdvorilý a dodržiavať určité pravidlá pri stolovaní s ľuďmi. Bez znalosti etikety môže pri formálnom stolovaní ľahko dôjsť k faux pax, čomu je lepšie sa vyhnúť.

Stolovanie nie je len o tom, ako správne držať príbor. Týka sa to aj toho, ako zaobchádzame s ostatnými jedálenskými pomôckami, napr. ako držíme určité druhy skla, ako sa pri jedení tvárime, aké zvuky pri jedení vydávame atď. Problematickým bodom môže byť niekedy rozprestretie obrúska, v tomto prípade máme na mysli obrúsok používaný na ochranu odevu pred možným znečistením. Tento obrúsok by mal mať správnu veľkosť 40×40 cm a mal by byť vyrobený z látky alebo špeciálnej netkanej textílie, pričom látka by sa mala naškrobiť a vyžehliť, aby mala správnu konzistenciu. Tento obrúsok nie je položený okolo krku, ako by sa mohlo zdať, ale je zložený na kolenách. Po skončení jedla sa obrúsok použije na osušenie a prípadné očistenie pier, potom sa zloží a položí nezašpinenou stranou nahor vedľa taniera.

Látkové obrúsky sa používajú na nóbl podujatiach alebo keď sú hostia oblečení vo večerných plesových šatách, oblekoch atď. Ďalej sa však zameriame na menšie obrúsky.

Odkiaľ pochádza obrúsok?

História používania obrúskov pri stolovaní je taká dlhá, že je ťažké povedať, kedy sa začali bežne používať. Pri hľadaní pôvodu nám však môže pomôcť jazyk a príslovia, ktoré sa používajú už stáročia. Určite ste už počuli alebo použili príslovie, že niekto niečo povie bez servítky. Zamýšľali ste sa však niekedy nad tým, čoho sa obrúsok týka? Toto slovo pochádza z francúzštiny a označuje malého sluhu. Sluhovia si umývali taniere a iný riad malými látkovými obrúskami. O tom, že sa na našom území servítka nazýva servítkou, svedčí aj spomínané príslovie, ktoré naznačuje, že človek hovorí otvorene a úprimne, bez pretvárky, aby zakryl nejakú skutočnosť.

Skladacie obrúsky – aký materiál si vybrať?

Skladanie obrúskov možno zaradiť do špecifickej kategórie origami a pôvodne ide o japonské umenie skladania rôznych motívov z papiera. V priebehu vekov sa však význam názvu „origami“ rozšíril a používa sa na opis vytvárania dekorácií skladaním rôznych materiálov. V našom prípade, teda pri snahe vytvoriť z praktického predmetu na jedálenskom stole zaujímavú dekoráciu, ktorá spoľahlivo poslúži stravníkom na osušenie pier, sú najvhodnejšími materiálmi látka alebo papier.

Každý materiál má samozrejme svoje výhody a nevýhody. Textilný obrúsok je krásny svojou štruktúrou a akákoľvek výšivka na látke dodáva stolu eleganciu. Veľkým pozitívom je, že ide o ekologickejšiu možnosť, pretože tieto obrúsky môžeme opakovane prať a používať viackrát. Ich nevýhodou však môže byť, že sa často nedajú poskladať do tak sofistikovaných tvarov ako mäkké a ľahšie tvarovateľné papierové obrúsky. Na vytvorenie niektorých kúskov je tiež potrebné ho naškrobiť a riadne vyžehliť.

Papierový obrúsok je menej ekologické riešenie, pretože sa dá použiť len raz a po hostine skončí v koši. Výhodou je však isté pohodlie, pretože sa nemusíme starať o to, aby boli obrúsky čisté a pripravené na ďalšie použitie. Okrem toho si môžeme kúpiť ľubovoľné množstvo papierových obrúskov aj na poslednú chvíľu pred hostinou, ak zistíme, že sme nejaké stratili. Ďalšou výhodou je, že papierové obrúsky sa vyrábajú v mnohých rôznych farbách a motívoch, takže si vždy môžeme vybrať tie, ktoré najlepšie odrážajú charakter podujatia a zvýraznia dekorácie na jedálenskom stole. Či už ide o narodeninovú oslavu, vianočnú večeru alebo veľkonočnú hostinu, vždy si môžeme byť istí, že nájdeme motív, ktorý sa nám hodí a krásne doplní atmosféru.

Skladacie obrúsky – jednoduché, ale pôsobivé motívy

1. jednoduchý motív

Jednou z najjednoduchších a zároveň najpôsobivejších dekorácií je zabalenie príboru do obrúska. Stačí si vybrať jednofarebný obrúsok, ktorý bude ladiť s ostatnými dekoráciami na stole, alebo obrúsok so zaujímavým motívom, na rozložený obrúsok položiť vidličku a nôž a preložiť ho obdĺžnikmi na šírku hrotov vidličky až po okraj obrúsku. Príbor môžete položiť na stôl vedľa zloženého taniera alebo môžete okolo obrúska uviazať mašľu, aby sa obrúsok nerozvinul a príbor nevypadol.

2. jednoduchý motív

Druhým veľmi jednoduchým tipom je naaranžovať obrúsky do nádoby. To sa dá urobiť tak, že obrúsok stočíte do rolky a vložíte ho do nádoby bez ďalšieho zásahu. Záleží však na tom, aké poháre máte k dispozícii. V nízkych okuliaroch môže tento prvok vyzerať trochu zvláštne. Túto metódu odporúčame pri viacchodovom menu, ktoré tradične zahŕňa viac obrúskov. Takto môžete použiť viac farebných variácií.
Servítky môžete tiež ľadovo umiestniť do pohárov, aby ste vytvorili dojem rozmarnej nedbalosti. Servítku jednoducho rozložte, preložte ju šikmo na polovicu a potom ju vložte do pohára tak, aby jej rohy trčali cez hrdlo pohára.

3. jednoduchý motív

Ak vlastníte látkové obrúsky, máte vyhraté. Stačí servítku niekoľkokrát preložiť, aby vznikol obdĺžnik, cez jeho polovicu prevliecť ozdobný krúžok alebo okolo neho uviazať stuhu a niektoré záhyby rozvinúť, aby vznikla mašľa alebo motýlik na oblek.
Ak však nevlastníte ozdobný prsteň, svet sa nezlepší. Jemný látkový obrúsok si môžete okolo príboru uviazať ako ľahkú letnú šatku
okolo krku. Urobíte to tak, že z obrúska vytvoríte podlhovastý obdĺžnik s niekoľkými ohyby, vezmete nôž a vidličku a šatku obviažete okolo oboch príborov takto. Podlhovastý obdĺžnik položte na stôl do tvaru písmena U, položte naň príbor a pretiahnite oba konce cez medzeru. Nakoniec utiahnite uzol a obrúsok vyrovnajte.

Skladacie obrúsky – romantické príležitosti

Srdcia

Snáď neexistuje romantickejší symbol ako srdce. Ale ako ho zložiť z papierového obrúska? Ak máte dvojfarebný obrúsok, otočte ho tak, aby bol na stole rozložený v peknejšom motíve. Potom ho preložte na polovicu a potom ešte raz na polovicu. Po zložení vznikne obdĺžnik, na ktorom si môžete odmerať polovice. Nechajte ho ležať na stole, vezmite ľavú stranu a ohnite ju smerom nahor tak, aby pôvodný spodný okraj zvieral s ležiacou časťou pravý uhol. Vyhlaďte záhyb tak, aby obrúsok držal tvar, a rovnaký postup zopakujte na pravej strane. Tieto záhyby na oboch stranách vytvoria spodnú časť srdca, ktorá má tvar špice. Obráťte obrúsok a na každej polovici urobte rovnako veľké záhyby, aby ste vytvorili rovnomerné srdce. Urobíme to tak, že preložíme dva rohy štvorca na ľavej strane tak, aby každý z nich tvoril rovnoramenný trojuholník. Rovnaký postup zopakujte aj na pravej strane. Potom obrúsok otočte a použite ho na prestieranie stola.

Lotosový kvet

Kvetov na romantické príležitosti nie je nikdy dosť. Lotosový kvet je krásny motív, ktorý nie je taký zložitý, ako by sa mohlo zdať. Ako ho vyrobiť? Rozložte obrúsok a každý z rohov preložte do stredu obrúska. Znovu vytvorené rohy preložte do stredu obrúska a potom ešte raz. Opatrne obrúsok otočte a všetky rohy opäť preložte do stredu. V tomto okamihu sa skladanie končí a začína sa objavovať krásny kvet. Servítka je stále na stole tou istou stranou. Vytiahnite vrchnú vrstvu zo zadnej strany a potiahnite ju dopredu cez roh, aby ste vytvorili okvetný lístok. Takto postupujte vo všetkých štyroch rohoch. Potom vezmite ďalšiu vrstvu zo zadnej strany a pretiahnite ju cez okraj, aby vynikli okvetné lístky. Lotosový kvet s ôsmimi okvetnými lístkami našuchorte alebo sploštite a máte hotovo.

Vrecko na príbor

Vrecko na obrúsky je vhodné na každú príležitosť a aranžmán a dokonale zapadne medzi ostatné dekorácie na slávnostnom stole. Existuje niekoľko typov príborových vreciek a je len na vašej kreativite, ako si to svoje ozvláštnite. Na svadbe môžete do vrecka pridať drevené srdiečka s vygravírovanými iniciálami atď.
Pre tento druh sa odporúča použiť dvojfarebný obrúsok. Farebnú stranu preložte a položte ju pred seba tak, aby ste mohli oddeliť vrstvy vpravo hore. Prvú vrstvu preložte do ľavého dolného rohu presne na polovicu. Vezmite ďalšiu vrstvu z pravého horného rohu a opäť ju preložte do ľavého dolného rohu, ale tentoraz nie úplne, ale asi 2 cm od spodného okraja, zarovnajte ju a zasuňte pod už preložený diel. Vezmite ďalšiu vrstvu z pravého horného rohu, opäť ju preložte asi 2 cm od poslednej vrstvy a vložte ju pod dve preložené časti. Obráťte obrúsok a preložte ho asi 2 cm od okraja. Opačnú stranu preložte vo vzdialenosti od okraja podľa toho, ako veľkú kapsu chcete mať, a aby sa vrecko nerozpadlo, zastrčte jeden koniec do záložiek. Potom už len všetko uhlaďte a pridajte príbor.

Skladacie obrúsky – vianočná nástenka

Strom

Ako vyrobiť tento typický vianočný symbol z obrúska? Rozložený obrúsok tmavozelenej farby položte pred seba na stôl tak, aby pripomínal kosoštvorec a aby ste mohli odstrániť vrstvy z horného rohu. Prvú vrstvu preložte na polovicu smerom nadol asi centimeter od spodného rohu. Tento postup zopakujte so všetkými vrstvami s tým rozdielom, že s každou vrstvou sa dĺžka od spodného rohu zväčšuje. Po zložení všetkých vrstiev vezmite pravý roh a preložte ho pod obrúsok. Rovnaký postup zopakujte aj na ľavej strane. V tejto fáze sa strom začína formovať a získava konečný vzhľad. Stačí vziať každý roh zložených vrstiev a zasunúť ho pod každú vrstvu, aby ste vytvorili jednotlivé poschodia stromčeka, a je to! Stromček môžete pre spestrenie ozdobiť drevenou alebo perníkovou hviezdou.

Poinsettia

Na túto dekoráciu odporúčame použiť obojstranný červený obrúsok, aby poinsettia vynikla, a prejdeme rovno k skladaniu. Rozložte obrúsok na stôl. Spodnú stranu preložte presne do stredu a rovnaký postup zopakujte aj na opačnej strane. Vznikne obdĺžnik, ktorý otočíme užšou stranou k sebe a opäť preložíme spodnú a hornú stranu do stredu, ktorý potom opäť rozložíme. Vznikne nám obdĺžnik so štyrmi záhybmi. Vezmite spodnú stranu, preložte ju až po krajný spodný záhyb a vyhlaďte ju. Uchopte obrúsok za tento záhyb, otočte ho tak, aby bol na vrchu, a urobte záhyb v dĺžke prvého záhybu. Obráťte obrúsok a urobte ďalší záhyb. Takto poskladanú „harmoniku“ preložte na koniec obrúska a záhyby vyhlaďte. Po dokončení položte harmoniku pred seba dlhšou stranou s väčším počtom vrstiev, z ľavej strany vezmite hornú vrstvu za roh a vytvorte trojuholník preložením doprava smerom dole. Potom vytvorte rovnaký trojuholník s ostatnými vrstvami. Všetky trojuholníky samozrejme nebudú úplne nad sebou kvôli prekrývaniu, ale mali by byť čo najbližšie. Keď sa dostanete k poslednej vrstve, preložte všetky trojuholníky na ľavú stranu. Rovnaký postup zopakujte aj na pravej strane. Teraz už len postavíme harmoniku na výšku, rozrežeme ju na polovicu a spojíme prvú vrstvu s poslednou vrstvou, aby sme vytvorili konečnú hviezdu.

Považujete túto príručku za užitočnú a dobre napísanú?

Kliknite na hviezdičky a ohodnoťte!

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasujúcich 1

Ešte nikto nehlasoval, buďte prvý!

0 komentárov

Žiadne komentáre

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *