Ako pestovať bambus

bambusová záhrada

4.5
(14)

Bambusy sa väčšinou spájajú s Áziou. Tieto jednoklíčnolistové rastliny však rastú aj v Afrike a Severnej a Južnej Amerike a darí sa im v nížinách tropických a subtropických oblastí. Niektoré druhy sa vyskytujú aj v nadmorskej výške okolo 4000 m. Rastlinu do Európy priniesli námorníci v 18. storočí a jej popularita neustále rastie. V tomto článku sa dozviete, ako sa oň starať a ako sa stať úspešným pestovateľom.

Aké sú vhodné podmienky na pestovanie bambusu?

Na to, ako sa bude bambusu dariť, má veľký vplyv miesto a podmienky pestovania. Keďže naše podnebie je pre tieto rastliny vhodné, bambusy sú obľúbeným prvkom v záhrade alebo v interiéri. Keďže rast a prosperitu rastliny ovplyvňuje nadmorská výška, neodporúča sa pestovať ju v podhorských oblastiach a v miestach s nadmorskou výškou nad 600 metrov. Zároveň by prostredie nemalo byť veterné, pretože to spôsobí, že listy sa budú kotúľať a opadávať, čo zabrzdí rast alebo rastlinu usmrtí.

Bambus by sa mal pestovať v dobre odvodnenej pôde, ktorá by nemala byť príliš piesčitá alebo ílovitá. Piesočnatá pôda zadržiava vodu a živiny, a preto by sa mala miešať s ťažšou pôdou. Je dôležité, aby pôda bola normálna, pretože bambusy nemajú rady zásaditú alebo kyslú pôdu. Preto sa často odporúča pred výsadbou pôdu neutralizovať špeciálnymi prípravkami.

Väčšina rastlín potrebuje pre svoj zdravý rast slnečné svetlo a nie je to inak ani v prípade bambusu. Pri hľadaní ideálneho miesta na výsadbu je preto vhodné zohľadniť nielen poveternostné podmienky, ale aj dĺžku slnečného svitu na danom mieste. Bambusy rodu Phyllostachys sú vysoké rastliny s hrubými stonkami, ktoré majú rady veľa slnka. Ideálne je aspoň 5 hodín slnečného žiarenia denne. Bambusy rodu Fargesia sú nízke kríkovité rastliny s tenkými stonkami, ktoré majú rady polotieň a nemali by byť vystavené poludňajšiemu teplu.

Ako vysadiť bambus v záhrade?

Bambusy by sa mali vysádzať od konca apríla/mája do konca septembra, ale vždy to závisí od počasia v regióne. Pri výsadbe by sa mala rastlina v kvetináči najprv ponoriť do vedra s vodou, aby mohla prijať vodu. Nenechávajte však rastlinu dlho vo vode, aby sa pri presádzaní zemina nezosypala. Keď bublinky vybublajú, môžete ich vytiahnuť.

Potom vykopte v pôde, ktorá by mala byť vápenatá, jamu vo veľkosti výšky kvetináča. Potom umiestnite rastlinu do vykopanej jamy a pridajte mulč, aby ste udržali vlhkosť a zabránili odparovaniu. V poslednom kroku už len zalejte rastlinu a mulčujte.

Ideálny čas na výsadbu bambusu je vtedy, keď je slnko pod mrakom alebo keď mierne prší. Rastliny sú pri nákupe často uložené tesne vedľa seba a kvôli prekrývaniu nie sú zvyknuté na silné slnečné svetlo, čo by mohlo spôsobiť, že pri presadení na silné slnko dostanú teplotný šok. Odporúča sa tiež chrániť bambus pred priamym svetlom, napríklad tkaninou, približne týždeň po zasadení do pôdy. Vzhľadom na novozískaný priestor sa bambusy čoskoro olistia.

Vzdialenosť medzi jednotlivými rastlinami závisí od usporiadania záhrady. Bambusové háje sa odporúča vytvárať z rastlín rodu Phyllostachys, ktoré sa odporúčajú vysádzať vo vzdialenosti 1,5 metra alebo väčšej. Tieto rastliny by sa mali pri výsadbe zabezpečiť zakopaním koreňovej bariéry. Bambusy možno použiť aj na vytvorenie nepriehľadného živého plota, ktorý sa odporúča vytvoriť z rastlín rodu Phargesia. Pri husto zarastenom plote sa odporúča vysádzať vo vzdialenosti približne 0,5 metra.

Keďže bambus je v našej krajine nepôvodná rastlina, jeho škodca, panda, sa tu nevyskytuje. Niektorí škodcovia môžu napadnúť oslabené rastliny, ale to je výnimka. Pri hľadaní vhodného miesta je však dôležitejšie zamerať sa na vhodné prostredie. Bambus by nemal mať stanovište v blízkosti ihličnanov alebo znehodnotenej či kyslej pôdy.

Ako pestovať bambus v interiéri?

Bambus v interiéri

Bambus možno pestovať v interiéri dvoma spôsobmi. Prvým spôsobom je pestovanie rastliny v kvetináči s použitím dobre odvodnenej pôdy, napríklad čistej rašeliny. Rastlina by sa mala zalievať raz alebo dvakrát týždenne v závislosti od domáceho prostredia a podmienok. Bambus sa pomerne ľahko premokrí, a preto sa odporúča vysádzať ho do špeciálnych kopcov alebo účinne odvodňovať. Rastlina si o zalievanie požiada otáčaním listov. Na jar je potom vhodné bambus prihnojiť špeciálnymi prípravkami, napríklad hnojivom pre izbové rastliny. Rastliny by sa mali presádzať alebo presádzať každé 2 až 4 roky.

Druhým spôsobom je pestovanie bambusu vo vode. Odrezanú bambusovú rastlinu si môžete kúpiť v kvetinárstve a doma ju namočiť do vázy s vodou, ktorú treba meniť každé dva týždne. Rastlina začne vo vode vytvárať korene. Ak sú už veľmi hrubé, môžete ich raz za čas zastrihnúť nožnicami. Na jar a na jeseň sa z rastliny odstránia suché a staré stonky, čím sa vytvorí priestor pre rast nových výhonkov.

Ako pestovať bambus pre šťastie?

Sanderov drak, bambus šťastia alebo bambus šťastia je izbová rastlina pochádzajúca z Afriky. Tento druh je zaujímavý najmä vďaka zaujímavému spôsobu pestovania rastliny, ktorá sa stáča do špirál a vytvára zaujímavý vzhľad. Rastlinu možno pestovať vo váze s vodou alebo v miske. Váza by mala byť v ideálnom prípade vysoká a priesvitná. Odporúča sa vyplniť ju malými kamienkami, ktoré zabezpečia rovnováhu vázy, ale zároveň udržia stonky rastliny vo vzpriamenej polohe. Pri pestovaní v kvetináči sa odporúča ponechať medzi jednotlivými rastlinami vzdialenosť aspoň 5 cm.

Stonky sa formujú do špirály tak, že sa rastlina zakryje veľkou kartónovou škatuľou s vyrezaným okienkom na úrovni vrcholu stonky. Rastlina sa snaží pohybovať predovšetkým za svetlom, čím vytvára horizontálne okraje. Okno je potrebné postupne posúvať, aby sa vytvoril požadovaný počet otáčok špirály. Dracéne nevadí zatienenie, ale neznáša veľmi dobre ostré slnečné svetlo. Listy rastliny sú ideálnym indikátorom jej zdravia. Ak špičky listov zhnednú, je vhodné zmeniť množstvo zálievky alebo stanovište rastliny.

Keďže ide o izbovú rastlinu, nikdy by nemala byť vystavená teplotám pod 10 °C a vetru. Buďte opatrní aj pri umelom vytváraní letného osvieženia pomocou ventilátora a pri používaní prievanu. Rastlina by sa mala hnojiť každé dva týždne polovičnou dávkou palmového a zeleného hnojiva. Môžete tiež použiť organické tekuté hnojivo, ktoré si môžete kúpiť alebo vyrobiť doma. Vhodný je napríklad domáci žihľavový výluh.

Ako sa správne starať o bambus?

Hnojenie pôdy

Bambusu prospieva priepustná pôda, ktorá by sa mala pravidelne každý rok hnojiť. V prípade vonkajších rastlín je možné hnojiť kompostom alebo hnojom. Na jar rastliny rastú až o desať centimetrov denne, preto je vhodné pridať do pôdy dusík, ale nie príliš veľa. Ak sa použije príliš veľa, rastliny oslepnú a môže sa urýchliť rast nezrelých a slabých konárov. Izbové bambusy by sa nemali hnojiť častejšie ako raz za dva mesiace, ideálne však menej. Pre rýchlejší rast bambusu môžete do vody pri zalievaní pridať 2 kvapky rozpusteného hnojiva pre akváriové rastliny.

Zalievanie bambusu

Vonkajšie rastliny je potrebné v zime zalievať, pretože môžu byť vystavené nedostatku vody. Nemôžu prijímať vodu z pôdy, ktorá bola dlho zamrznutá, a na nedostatok vody reagujú zvinutím a zvädnutím listov, ktoré zhnednú a vyschnú. Bambusy pestované v kvetináčoch v interiéri môžu mať spálené listy, t. j. hnedé špičky listov. Jednou z príčin tohto problému môže byť používanie nevhodnej vody, ktorá obsahuje chemikálie škodlivé pre rastlinu. V niektorých prípadoch pomôže odkalenie vody, inokedy je potrebné prejsť na zalievanie balenou vodou. Balená pramenitá voda často spôsobuje, že rastlina rastie rýchlejšie a má zdravšie listy.

Pestovanie bambusu vonku v kvetináči

Sadenice bambusu

Bambus možno pestovať v interiéri alebo v záhrade. Niektorí záhradníci sa snažia pestovať tieto rastliny aj v nádobách na terase alebo balkóne. Úspešnosť pestovania prosperujúcej rastliny je však v tomto prípade približne 60 %. Bambus totiž potrebuje pravidelnú celoročnú zálievku a dostatok vlahy, ktorú získava z okolia. Preto nemá v kvetináči zdroj tekutiny a horúce kvetináče často rastlinu ešte rýchlejšie vysušia.

Pri pestovaní bambusu v kvetináčoch sa odporúča zvoliť veľký, izolovaný kvetináč s priestorom aspoň 80 x 80 x 80 cm na jednu rastlinu kvôli nepriaznivým podmienkam. V takejto nádobe bude rastlina chránená pred ostrým slnkom a vetrom. V zimných a skorých jarných mesiacoch sa odporúča bambus zatieniť.

Orezávanie rastliny

Rastlina stále vyrastá z nových výhonkov, ktoré tvoria väčší objem rastliny. Bambus by sa preto mal raz za čas zastrihnúť sterilnými nožnicami, čo prispieva k zdraviu rastliny. Odrezaním nových výhonkov asi 2,5 až 5 cm od stonky sa živiny a energia rastliny prenesú do iných častí, ktoré sa posilnia. Vždy je však potrebné strihať len výhonky, nie hlavný stonok. Stonku je vhodné odrezať až vo fáze, keď rastlina začne odumierať. Vtedy je odrezanie jeho časti jedinou možnou snahou o jeho záchranu.

Ako rýchlo rastie bambus?

Bambus sa pre svoj vysoký a rýchly rast nazýva najväčšou bylinou na svete. Najrýchlejšie rastúcim druhom bambusu je madake, ktorý dosiahol rekordný rast 1,3 metra za 24 hodín. V tropických dažďových pralesoch dosahuje táto rastlina výšku 30 až 40 metrov a šírku približne 30 cm. V našich klimatických podmienkach sa tieto rastliny používajú na vytváranie živých plotov, pretože majú rýchly a bohatý rast. Ideálnym druhom na tento účel je rod Fargesia, ktorý je krovitý a dosahuje výšku približne 3 metre. Bambusy rodu Phyllostachys dosahujú 6 až 7 metrov. Plný živý plot možno dosiahnuť 2 až 3 roky po výsadbe. Potom sa odporúča raz ročne, najlepšie v auguste, rastliny zastrihnúť a udržiavať ich v požadovanej výške.

Odolný bambus

Bambusy sú v českých záhradách čoraz obľúbenejšie. Odolný bambus je ideálnou rastlinou pre naše podnebie, pretože je vždyzelený a krásny aj v zime. Odolné bambusy, ktoré zvládajú podmienky nášho podnebia, sú vysoké ostnaté fylostachy alebo ostnaté nižšie fargézie. Aj tieto druhy však môžu byť počas tuhej zimy poškodené. Poškodenie listov je často len dočasnou estetickou stratou, po ktorej sa listy na jar obnovia. Mráz môže poškodiť aj listové púčiky, pričom rastliny nemajú nové listy ani vetvy, pretože majú zníženú schopnosť fotosyntézy. Z existujúcich stoniek však vyrastú nové a rastlina sa olistí.

Použitie bambusu

Od dávnych čias sa bambus využíval na uľahčenie života ako stavebný a konštrukčný materiál. Používa sa na výrobu vecí dennej potreby, potravín alebo na výrobu papiera. V posledných rokoch sa zvýšila popularita a záujem o túto rastlinu nielen pre jej estetické vlastnosti, ale aj pre jej užitočnosť. Výrobky, ktoré sa predtým vyrábali z plastu alebo dreva, sa dnes bežne vyrábajú z bambusu. Patria sem bambusové zubné kefky, tyčinky do uší, jednorazové príbory, slamky, fľaše na opakované použitie, prírodné náplasti, toaletný papier, kozmetické a odličovacie tampóny a ďalšie potreby.

Považujete túto príručku za užitočnú a dobre napísanú?

Kliknite na hviezdičky a ohodnoťte!

Priemerné hodnotenie 4.5 / 5. Počet hlasujúcich 14

Ešte nikto nehlasoval, buďte prvý!

0 komentárov

Žiadne komentáre

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *