Ako naučiť psa aportovať

aport psa loptičkou

4
(5)

Hľadáte spôsob, ako pomôcť svojmu psovi zbaviť sa stresu, zlepšiť jeho fyzickú kondíciu a pracovať na poslušnosti a vzťahu? Potom je pre vás aportovanie tou správnou činnosťou. Či už si chcete len užiť spoločnú prechádzku v prírode, alebo potrebujete zvládnuť aportovanie v rámci prípravy na výcvikovú skúšku, v tomto článku sa dozviete, ako na to.

Psy prirodzene rady aportujú

Aportovanie vychádza z prirodzeného správania psov. Naháňanie hodenej hračky sa podobá lovu na ne. Preto môžete vidieť, že niektoré psy pri chytaní hračky ňou prudko zatrasú – takto ich divokí predkovia zabíjali menšie druhy koristi. Väčšina psov má teda tendenciu bežať za hodenou loptou alebo palicou už od šteniatka. Skutočnou výzvou je však naučiť psa priniesť aport späť k vám a poslušne ho odovzdať. Zdá sa, že je preňho oveľa prirodzenejšie utiecť pred vami s hračkou, vyprovokovať vás k hre a nakoniec k preťahovaniu. Niektoré plemená psov sú na aportovanie vhodnejšie, pretože boli na tento účel šľachtené po mnoho generácií. Akého psa si vybrať, ak hľadáte dobrého retrievera?

Najlepšie plemená psov pre retrieverov

Ak hľadáte psa, ktorý bude spoľahlivo aportovať pri výcvikových skúškach a súťažiach, nemecký alebo belgický ovčiak je tou správnou voľbou. Z chovu týchto plemien vznikajú psy, ktoré milujú prácu, sú dobré a ochotné učiť sa a snažia sa vždy vyhovieť psovodovi. Pritom im nevadí stereotypné opakovanie cviku, kým nie je jeho prevedenie dokonalé. V niektorých odvetviach športovej kynológie, napríklad v poslušnosti, sú border kolie tiež vynikajúce. Musia však byť vycvičené k dokonalosti dôkladným tréningom. Prirodzené schopnosti čiastočne nahrádza inteligencia týchto psov a neustála túžba naučiť sa niečo nové.

Od poľovných psov sa očakáva trochu iný druh aportovania. V druhom prípade je dôležitá ich schopnosť lokalizovať predmet, ktorý sa má vyzdvihnúť v ťažko dostupnom teréne alebo vo vode. Používajú sa na lov drobnej zveri, ako sú kačice alebo zajace, a nesmú úlovok nijako poškodiť. V tomto ohľade medzi ostatnými vyniká najmä retríver. Prejavuje sa to už v názve plemena – „to retrieve“ znamená v angličtine „priniesť“.

Ak však viete, ako na to, môžete vycvičiť vášnivého retrievera z akéhokoľvek psa bez ohľadu na jeho plemeno alebo vek. Ale aj iné zvieratá sa môžu naučiť priniesť hodenú hračku.

Nielen psy môžu aportovať

Takmer každé zviera môžete naučiť, aby hádzanú hračku prinieslo späť. Jedinou podmienkou je, aby dokázalo dobre uchopiť získaný predmet a aby ho k cvičeniu motivovala odmena. Pri správnom výcviku bude aj mačka aportovať s rovnakým nadšením ako jej psie konkurentky. Aportovať sa ľahko naučia aj kone, domáce ošípané, papagáje alebo dokonca fretky.

TIP: Najlepšie je zoznámiť psa s hračkami, aportovaním a nosením už od šteniatka, aj keď ešte nejde o disciplinované aportovanie v pravom slova zmysle.

Správne prevedenie aportu

Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, aportovanie je pre psa veľmi náročné cvičenie. Pozostáva z niekoľkých činností, ktoré sa musia vykonať správne. Na začiatku by mal pes sedieť pokojne pri vašich nohách a čakať, aj keď hádžete aport. Len na slovný povel „Aport“ môže vybehnúť v priamom smere k objektu. Potom predmet uchopí bez zbytočného hryzenia (nemal by ho prehmatávať ani žuť v ústach) a prinesie ho späť v priamom smere. Nakoniec si pes sadne pred vás, stále drží predmet v papuli a čaká, kým mu ho odoberiete povelom „Pusti“. Musí to všetko urobiť sám, bez toho, aby ste ho usmerňovali alebo mu hovorili, čo má robiť. V niektorých súťažiach pes aportuje aj skokom cez prekážku, ktorú musí prekonať nielen na ceste k predmetu, ale aj na ceste späť.

Čo by mal vedieť každý pes

Keď učíte psa aportovať len tak pre zábavu, prevedenie samozrejme nemusí byť dokonalé. Určite je však praktické, ak pes pokojne čaká na hodenie hračky, namiesto toho, aby na vás skákal alebo dokonca hádzal labky. Mal by tiež vedieť, že aport musí priniesť hneď, nie ho cestou upustiť a začať čuchať. A keď aportuje loptičku alebo hračku, nemusíte sa s ním zložito preťahovať a riskovať náhodné uhryznutie prstov, ak psa naučíte správne chápať povel „Pusti“.

Ako naučiť psa aportovať

Existuje niekoľko spôsobov, ako trénovať aportovanie. Pozrime sa teraz na tie najčastejšie používané. A tiež menej známa metóda výcviku, pomocou ktorej môžete naučiť aportovať aj psy, ktoré oň samy neprejavujú veľký záujem. S jeho pomocou môžete naučiť aportovať aj iné druhy zvierat.

Tradičný tréning aportovania

aportovanie pre menšieho psa

Tradičná metóda učenia psa aportovať vyžaduje len minimum vybavenia, ale veľkú dávku trpezlivosti. Potom potrebujete len pohodlný obojok, dostatočne dlhé vodítko (ideálne 3-5 m), vhodný predmet na aportovanie a pokojné miesto bez zbytočného vyrušovania.

Najprv musíte psa zaujať aportovaním. Na tento účel si vyberte vhodnú hračku – nemusí to byť nevyhnutne aportovacia činka alebo loptička. Psy často priťahuje kus hrubšieho lana s uzlami alebo rôzne hračky na preťahovanie. Ak chcete získať dostatočnú pozornosť, hračku striedavo schovávajte a opäť vyťahujte, mávajte ňou a traste ňou pred psom, aby ju chytil, a motivujte ho slovne. Ak má pes záujem o aport, môžete mu ho hodiť. Spočiatku hádžte len na krátku vzdial enosť (do 5 m) a tak, aby pes nemusel hľadať aport vo vysokej tráve alebo v nepríjemnom teréne. Prevažná väčšina psov sa po hračke vrhne a chytí ju. Najskôr vybehnite súčasne so psom a ak pes nechce vziať predmet do tlamy alebo ho opäť pustí, odkopnite hračku opäť nohou na vzdialenosť niekoľkých metrov, aby ste znovu prebudili záujem psa. Počas tréningu aportovania by ste mali lekciu ukončiť skôr, ako sa pes začne nudiť.

Keď pes spoľahlivo beží po hodenú hračku a vezme ju do tlamy, je čas naučiť ho aportovať bez toho, aby ju pustil. Na tento účel slúži výcvik na vodítku. Nehádžte aport ďaleko a vybehnite k nemu so psom, aby ste nestrhli vodítko. Keď pes vezme predmet do tlamy, pokračujte v pohybe tak, aby vás pes nasledoval na vodítku. Keď hračku pustí, môžete do nej znova kopnúť, aby ste ho zaujali a znova ju chytili. Upusteniu predmetu sa môžete vyhnúť aj tak, že ho pri pohybe so psom potiahnete.

Keď už váš pes vie aportovať, musíte ho naučiť, aby ho nepustil, ani keď sa zastaví. Výcvik na vodítku sa vykonáva tak, že pes vedie hračku v tlamke pri vašej nohe, pričom je stále dostatočne motivovaný, aby aport neupustil. Potom postupne spomaľujte tempo pohybu, až kým sa pes úplne nezastaví. V tomto momente je pre psa prirodzené, že predmet pustí a ľahne si vedľa neho, aby ho mohol žuť. Tomu sa dá predísť tak, že sa vodítko v momente zastavenia skráti natoľko, aby pes nemohol hračku odložiť. Po krátkom zastavení pokračujte v pohybe a samozrejme psa často chváľte. Keď pes zvládne zastavenie, pridajte povel k sadnutiu a potom k ľahnutiu s aportom a postupne upravujte polohu psa tak, aby stál priamo pred vami.

Naučiť psa správne aportovať je jednoduchá časť. Pristúpte k nemu však až vtedy, keď pes spoľahlivo drží aport v papuli niekoľko minút. S pamlskom v ruke dajte dôrazne povel „Pusti“ a ponúknite pamlsok. Pes zvyčajne pustí hračku, aby si vzal odmenu, a je hotový. Takže nemusíte so psom bojovať pri aportovaní, je to naozaj jednoduché.

Načítanie reťazca

Ak sa vám pri nácviku aportovania nechce behať so psom na vôdzke alebo nemôžete vykonávať takéto náročné cvičenie, táto metóda bude pre vás ideálna. Je to však vhodnejšie pre menšie psy a ak by ste sa takto naučili aportovať, vyhoreli by ste na tréningových testoch. Rozhodne však poskytne vášmu psovi zábavu a dodatočný pohyb.

Budete potrebovať obľúbenú hračku, pamlsky a dostatočne dlhý bezpečný povrázok alebo hrubšiu šnúru. Na začiatku lekcie pevne priviažete hračku a správne motivujete psa, podobne ako pri tradičnom výcviku. Keď pes prejaví dostatočný záujem o hračku, hodíte mu ju tak, aby koniec šnúrky zostal vo vašej ruke. Keď je hračka chytená, pes s ňou nemôže utiecť, ale vy ho pekne a pomaly priťahujete k sebe s aportom v papuli. Potom nasleduje povel „P usti“ a zaslúžená odmena. Ak pes počas tréningu hračku pustí, vytiahnite ju a hoďte ju znova. Takto pochopí, že odmenu dostane v okamihu, keď k vám príde s aportom v ústach.

Tréning aportovania s klikerom

Kliker sa používa na to, aby pes zvukovým signálom naznačil, že robí niečo správne a že dostane odmenu. Bol vyvinutý ako prostriedok na výcvik divokých zvierat v zajatí, s ktorými sa z praktických a bezpečnostných dôvodov nedá manipulovať v priamom kontakte.

Keď sa pes zoznámi s klikerom, naučí sa, že vždy, keď počuje kliknutie, dostane pamlsok. Pes nemusí spočiatku robiť žiadne cviky, ale len posilňuje svoju okamžitú reakciu na kliknutie. Keď to pes pochopí, môžete ho postaviť do akejkoľvek situácie a čakať, kým urobí, čo sa od neho žiada. Musíte však postupovať po malých krokoch.

V praxi to môže vyzerať takto: Hodíte objekt, ktorý sa má získať. Pes si ho najprv nevšíma, ale potom ho ide očuchať. Vtedy kliknete a pes si pribehne pre odmenu. Pochopí, že kliknutie sa ozvalo, keď priložil nos k aportu, a tak to ide skúsiť znova. Po kliknutí opäť nasleduje odmena. Ak to zopakujete niekoľkokrát, môžete zvýšiť požiadavky. Už nestačí, aby pes prišiel k aportu a strčil doň svoj ňufák, ale očakávate, že ho aj chytí. Pes to, samozrejme, nevie, a tak skúša všeličo – môže hračku štuchať ňufákom, šúchať po nej labkou, zatiaľ čo vy trpezlivo čakáte. Akonáhle sa ju pokúsi vziať do úst len na sekundu, kliknete a okamžite psa odmeníte. Vtedy vie, že cieľom je chytiť aport. Pokračujte v klikaní a odmeňovaní, kým pes spoľahlivo nezvládne aj tento krok. Týmto spôsobom potom pridávate ďalšie časti cvičenia, až kým nie je aport kompletný.

Klikerový tréning je ideálny pre psy, ktoré nevyhľadávajú cvičenie ako také a sú motivované skôr pamlskom ako pochvalou od človeka. Túto metódu môžete použiť aj vtedy, keď chcete naučiť aportovať mačku alebo iné domáce zviera.

TIP: Vždy trénujte aportovanie v známom prostredí a na vhodnom povrchu, ktorý je mäkký a bezpečný.

Ako vybrať aport pre psov

V súčasnosti je k dispozícii veľké množstvo hračiek pre psov, takže môže byť ťažké vybrať si tú správnu. V športovej kynológii nie je veľa možností, psy spravidla vždy používajú drevenú činku. Tieto činky sa dodávajú v rôznych veľkostiach vrátane ľahkého typu pre šteňatá. V služobnej kynológii sa však na výcvik aportovania používajú aj jutové alebo kožené pešiaky alebo podomácky vyrobené hračky s uzlami z povrazu alebo látky.

Na aportovanie na prechádzke v parku je vhodnejšia klasická lopta alebo frisbee. Na vodné športy sa vyrábajú aj špeciálne hračky, ktoré pes ľahko vidí a udrží sa na hladine.

Ak sa pri hádzaní aportu treba niečomu vyhnúť, sú to rôzne palice a konáre. Keď ich pes nosí v tlame, opačný koniec sa môže zapichnúť do zeme a vážne poraniť mäkkú psiu papuľu. Mnohé psy tiež hryzú drevené aporty a môžu si tak dostať triesky pod ďasná alebo do jazyka. Kamienky sú tiež úplne nevhodné na aportovanie. Jednak hrozí riziko ich prehltnutia, čo by mohlo skončiť drahým výletom na veterinárnu kliniku, a tiež ich nosenie môže poškodiť psie zuby. Ak musíte v prírode siahnuť po provizórnom afekte, vyberte si radšej šišky.

Považujete túto príručku za užitočnú a dobre napísanú?

Kliknite na hviezdičky a ohodnoťte!

Priemerné hodnotenie 4 / 5. Počet hlasujúcich 5

Ešte nikto nehlasoval, buďte prvý!

0 komentárov

Žiadne komentáre

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *